Obuwie górskie trekkingowe
Dobór obuwia specjalistycznego jest podstawową kwestią, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Bezpieczeństwo podyktowane jest dbałością o szczegóły, o wyposażenie butów, o ich charakterystykę i pewne parametry. Wygoda natomiast odnosi się do komfortu, jaki w butach specjalistycznych musi się pojawić. Co prawda buty ślubne ciężko zaliczyć do obuwia specjalistycznego, ale także one musi cechować bezpieczeństwo i komfort noszenia. Natomiast jednym z rodzajów specjalistycznego typu obuwia jest na przykład obuwie górskie czy drewniaki medyczne.
Charakterystyka obuwia górskiego
Obuwie górskie to rodzaj butów, których podstawowym charakterystycznym elementem jest budowa cholewki. Dodatkowo istotna jest budowa podeszwy oraz materiał wykonania, a także pewne dodatkowe elementy. Przede wszystkim, obuwie takie charakteryzuje się wysokim podszyciem. Cholewka buta górskiego musi znajdować się na wysokości lub powyżej kostki. Dzięki temu możemy zachować pewne normy stabilności, jakiej wymaga się na stromych podejściach i zejściach.
Specyficzna budowa butów trekkingowych
Buty trekingowe to obuwie o dość mocno charakterystycznej, cięższej budowie, ale przez to pozostające w bezpieczeństwie dla użytkownika. Podeszwa vibram lub odpowiadająca jej inna, spełniająca rolę izolatora oraz dbająca o bezpieczeństwo i przyczepność na szlaku. Jest to jeden z podstawowych elementów, który jest tzw. must have w tego typu obuwiu. Dodatkowe elementy, w które wyposaża się tego typu buty, to zarówno elementy odblaskowe, jak i wentylatory czy membrany wewnętrzne. Membrany gwarantują nieprzemakalność, a więc bezpieczeństwo w trudnych, górskich warunkach. Dobrze wybierać buty szyte ręcznie, chociaż nie jest to wymóg bezwzględny.
Rodzaje butów w góry
Buty w góry, zarówno damskie, męskie i dziecięce to rodzaj butów trekingowych i tak je się generalnie charakteryzuje. Przy szlakach płaskich używa się butów z niską cholewką, która nie gwarantuje takiej stabilności, ale jest lżejsza, a więc bardziej komfortowa dla użytkowników. W przypadku wędrówek wysokogórskich, poleca się obuwie trekkingowe z cholewką sięgającą poza kostkę.
Obuwie górskie i ich podział
Obuwie trekkingowe można również dzielić ze względu na porę użytkowania:
- buty lekkie z siatką na wiosnę oraz lato,
- obuwie z membraną z niską i wysoką cholewką na jesień,
- buty z dodatkową ociepliną dla niskich temperatur, na porę zimową.